Noc s Andersenom - Svätý Anton

Mediálne najznámejším podujatím je úspešné medzinárodné podujatie na podporu čítania – Noc s Andersenom, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana  Andersena (2. apríla). Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. Podujatie na podporu čítania detí už od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc a Slovenská asociácia knižníc. Do tejto mohutnej akcie sa zapájajú knižnice s cieľom podporiť rozvíjanie čítania detí. Podujatie sa koná vo všetkých regiónoch Slovenska a každoročne priberá väčší počet verejných a školských knižníc. Počas Noci s Andersenom strávia deti nezabudnuteľnú noc v knižnici a  silný zážitok. Tento rok sa začalo podujatie o niečo skôr, a to už 23. marca 2018. No príprava sa  začala o niečo skôr, aby bolo všetko pripravené. Bolo treba osloviť sponzorov, pripraviť nejaké hry a výzdobu kultúrneho domu.

Neviem, kto sa na túto akciu tešil viacej, či deti, alebo dospelí, ktorí sa jej mali zúčastniť. Ako koordinátorka Noci s Andersenom  som sa rozhodla, že na túto akciu budeme vyberať menšie deti a doplnia sa staršími. Podarilo sa. Na akciu prišlo 29 detí a z toho bolo 10 prváčikov a dvaja druháci.  V roku 2016 sa zúčastnilo 12 detí a v roku 2017 to bolo už  22. Ešteže máme ten krásny kultúrny dom, lebo do knižnice by sme sa veru nezmestili. 

Už pred 17.00 hod. začali pomaly prichádzať rodičia so svojimi deťmi, ktoré  si zároveň od nich vypočuli aj to, ako sa majú správať. Keď už sme boli všetci pokope, nezabudli sme ani na Andersenovský sľub, ktorý sa končil.....že sa slušne správať budem,  a ak nie, tak sa pobalím a domov pôjdem. No nikto sa nepobalil a daný sľub splnili do bodky. Začali sme čítaním z knižky Rozprávky o psíkovi a mačičke a potom sa deti rozdelili do dvoch družstiev, na zelené a žlté a prišiel rad na  rôzne hry, v ktorých sa súťažilo nielen o zručnosť a rýchlosť, ale aj o vedomosti.  No ale po toľkej námahe sa bolo treba aj posilniť, a tak  bol na rade výborný guľáš. Nezabudli sme ani na pitný  režim.  Ako deti videli, poklad bol zamknutý a bolo treba  nájsť od neho kľúče. Nebolo to ale jednoduché, lebo boli ukryté v priestoroch na Rínku. Kto má šťastie , nájde. Kľúč našiel  jeden člen zo zeleného družstva  a radosť bola veľká. Ale v truhlici s pokladom okrem sladkostí nebolo nič také, čo by sa na poklad podobalo  Boli tam hádanky, ktoré ich mali k tomu ozajstnému pokladu zaviesť. A tam malo šťastie zase žlté družstvo. Hra je hra a hlavné, že ten poklad sa našiel a ukrýval krásne hrnčeky pre každého. Šťastie je predsa prelietavé, a tak si ono lietalo raz na jedno , raz na druhé družstvo. Deti sa bavili a  to bolo hlavné. Po nájdení pokladu ich čakali dve torty, na ktorých si pochutili. Bolo niečo 23.00 hod  a začala sa príprava na spánok. Večerná hygiena a šup do spacáka.  Bolo sa treba pekne vyspinkať, lebo ráno ich čakala rozcvička a raňajky. No a po raňajkách, ktoré sa pripravili v kuchynke,  sa išiel posadiť Strom republiky – LIPA. Chlapci pobrali lopaty, hrable a do fúrika sa naložila  Lipa a hajde s ňou na tvar miesta. Jama bola vykopaná, už len pekne lipku posadiť. No skôr než sa lipka išla sadiť, p. starostka, Simona Guláková, v malom príhovore vysvetlila deťom, že tento rok bude 100 rokov od vzniku Československa  a táto lipka nám bude pripomínať nielen túto udalosť, ale aj to, že sa na jej sadení zúčastnili deti . No a potom sa začali chlapci zvŕtať s lopatami  a naberali zem do fúrika. Trošku sme im pomohli. Dievčatá z Lúčky krásne  zaspievali, aby sa lipke lepšie rástlo. No a to bol koniec krásnej akcie. Okolo 10.00 hod. odchádzali deti domov. Zo sebou si vzali sladké balíčky, na ktoré  prispeli sponzori  a pravdaže krásne hrnčeky, ktoré dala pre ne urobiť p. starostka. Poďakovanie patrí štedrým sponzorom, ktorými boli : Obecný úrad vo Svätom Antone, p. Murgašová Jana, p. Baranyaiová Ditta p. Hikl Ján, COOP Jednota Žarnovica, Jozef Gulák, p. Arvajová, pekáreň Anton Antol, Kafe na Rínku, p. Kmeťová, p..Goralová. Za výborne uvarený guľáš p. A. Buzalkovi a za spoluprácu pri tejto akcii p. starostke Simone Gulákovej, Mgr. Martine Belákovej, Mgr. Sylvii Kollárovej, Bc. Eve Buzalkovej a Zuzane Binderovej. O rok sa stretneme!

Alica Gajanová

 
Fotogaléria: 
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom
Noc s Andersenom